Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

2
98
görüntülenme

Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR), önceden eğitilirse, hiçbir yaşam belirtisi göstermeyen, yani bilinçsiz ve nefes almayan bir kişinin hayatını kurtarabilen hayat kurtarıcı bir önlemdir. Kardiyopulmoner resüsitasyon, çocuk resüsite edilene veya acil bakım verilene kadar beyinde ve diğer hayati organlarda oksijen bakımından zengin kanı dolaştırmak için göğüs basıncı ve suni solunum kullanır.

Oksijen taşıyan kan dolaşımını sürdürmek, dakikalar içinde meydana gelebilecek beyin hasarını ve hatta ölümü önlemeye yardımcı olur. Ancak, lütfen tek bilgi kaynağınız olarak hiçbir materyale güvenmeyin ve bir çocuğun CPR’sini bir eğitimci ile pratik eğitim almadan ve bir kez okuyarak öğrenebileceğinizi düşünmeyin. Bu nedenle, uygun teknikleri öğrenmek ve uygulamak için yeterince zaman ayırmanız ve bir yıldan fazla bebekler, küçük çocuklar ve çocuklar için kardiyorespiratuar resüsitasyon kursunu ilk yardım sınıflarında geçirmeniz gerekir çünkü bu teknikler çocuğun yaşına göre değişir ve yanlış yapılabilir.

Çocuğun Durumunu Kontrol Edin

Yanıt vermiyorsa veya anestezi altındaysa, kardiyopulmoner resüsitasyona başlayın. Yaralı çocuğun durumunu başlangıçta değerlendirmek ve değerlendirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

* Çocuğun omzuna hafifçe vurun ve adını söyleyin.

* Cevap vermezse birinden acil servisi aramasını isteyin ve nasıl yapılacağının tamamen farkındaysanız, kurtarma operasyonunu kendiniz başlatın.

* Eğer çocukla yalnızsanız, derhal acil servise telefon edin ve aynı zamanda kurtarma operasyonunu başlatın.

* Sonra bebeği sert ve düz bir yüzeye sırtüstü yatırın.

* Yanına diz çökün.

* Kanamadığından, özellikle şiddetli kanamadan emin olun.

* Kanaması varsa, kanamayı durdurmak için bölgeye baskı uygulayın ve kanama kontrol altına alınana kadar kardiyopulmoner resüsitasyon yapmayın.

30 Göğüs Manevrası Veya Kalp Masajı Yapın

30 göğüs presi yapmak için aşağıdakileri yapın:

* Topuk veya bir elinizin avuç içini bebeğin göğsünün ortasına yerleştirin.

* Küçük bir çocuk için, topuk veya bir elinizin avuç içini bebeğin göğsünün ortasına yerleştirmek için tek tip kardiyorespiratuar resüsitasyon tekniğini kullanabilirsiniz.

* Çocuğun yaşına göre sert ve hızlı bir şekilde bastırın; Basınçlar tek tip olmalı, ani ve dağınık olmamalıdır.

* Saniyede iki basınç hızında 30 göğüs basıncı uygulayın.

İki Suni Solunum Verin

Kalp masajı ve suni solunumu içeren kardiyopulmoner resüsitasyon eğitimini görmediyseniz ve bilmiyorsanız, göğüs kompresyonlarını veya yüksek kalp masajını denemeniz yeterlidir. Ancak, yukarıdaki 30 basınçtan sonra biliyorsanız, iki suni solunum için aşağıdakileri yapın:

* Bir elinizle bebeğin başını geriye doğru bükün ve diğer elinizle çenesini hafifçe kaldırın; Bu, solunum yollarının yolunu açar.

* Bebeğin burnunu kapatın, aşağıda gösterildiği gibi ağzınızı ağzının üzerine koyun ve göğsünün yükseldiğini görene kadar ciğerlerine üfleyin.

* Vücut dışarı çıkana ve çocuk gerçekten nefes almaya başlayana kadar veya yardım gelene kadar bunu yapmaya devam edin.

Çocuğu Doktora Götürün

Çocuk yardım geldiğinde iyi görünse bile, doktorun solunum yollarının tamamen açık olduğundan ve çocuğun herhangi bir iç yaralanması olmadığından emin olmak için onu muayene etmesi gerektiğini unutmayın.

Bilgili bir kişi olmak ve bir çocuğu boğulmaktan kurtarmanın adımlarını öğrenmek için halihazırda eğitilmiş olmak çok daha iyidir. Şu anda ilk yardım dersinde bir çocuğu boğulmadan kurtarmanın adımlarını öğrenmek en iyisi olabilir.

2 YORUMLAR

  1. Çok gğzel bilgilendirmeler yapıyorsunuz sitenizi seviyorum kalp masajı günümüzde artık cocuklara kadar indi her ihtimale karsk ögrenmekte fayda var

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz