Sonbahar Aylarında Saç Bakımı

13
132
görüntülenme

Sonbahar Aylarında Saç Bakımı

Güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak böyle saçlara sahip olmak için saç bakımı yapmak gerekir.

Özellikle sonbahar aylarında saç bakımı yapmak büyük önem taşır. Çünkü yaz aylarında güneş ve denizden dolayı saçlar yıpranır, matlaşır ve dökülmeler olur. Doğru saç bakımı uygulandığında ise saçlar eski halinden de daha güzel olabilir.

Saçlarınızı Rahatlatın

Yaz aylarında röfle ve boya kimyasal işlemler çok sık yapılır. Bu da saçı yıpratır. Saç boyası saçın kurumasına, dökülmesine ve sertleşmesine sebep olur. Sonbahar aylarında zorunlu olmadıkça boya ve röfle gibi işlemlerden uzak durun. Saçınızı boyatmanız zorunlu ise geçici boyaları tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha az kimyasal etkileri maruz kalınmış olunur.

Saçlarınızı Yüksek Isıdan Uzak Tutun

Saç maşası ve fön gibi saçlara şekil veren aletler, saç tellerine zarar verir. Yüksek ısıdan dolayı saç telleri yıpranır. Dökülmeler ve kırılmalar meydana gelir. Saçlar, nemini ve canlılığını kaybeder. Bu yüzden fön ve saç maşası gibi yüksek ısıda çalışan aletleri kullanmamaya özen gösterin.

Banyo sonrasında saçlarınızı havlu ile kurutun. Havlu ile kurutamazsanız saç kurutma makinesi düşük sıcaklıkta ayarlayın ve saçlarınıza yaklaştırmayın.

Saçlarınıza Kozmetik Ürünler Sürmeyin

Saçlara en çok zarar veren ürünlerin başında jöle, köpük ve spreyler gelmektedir. Bu ürünlerin kullanımı saç dökülmesine neden olur. Kelliğe yol açar. Bu yüzden özellikle sonbahar aylarında bu kimyasal ürünlerden uzak durun. Bunların yerine doğal ürünleri deneyebilirsiniz. Kimyasal ürünleri kullanmanız gerekiyorsa aşırıya kaçmadan kullanmalısınız.

Beslenmenize Dikkat Edin

Tükettiğiniz besinler, saçlarınıza etki eder. Yağlı yiyecekler, saçların çabuk kirlenmesine ve yağlanmasına neden olur. Sonbahar aylarında tüketilen besinlerin saçlara birçok faydası vardır.

Bu faydalar;

 • Saçlara canlılık katmak
 • Saç yıpranmasını önlemek
 • Kırılmalara karşı dayanıklılık sağlamak
 • Saçın beslenmesine yardımcı olmaktır.

Sonbahar Aylarında Saç Bakımı İçin Neler Tüketilmelidir?

Sonbahar aylarında saç bakımı için birçok besin tavsiye edilmektedir.

Bu besinler;

 • Somon: Omega-3 saçlarını besler. Derinin canlı kalmasını sağlar. Kırılmalara neden olan kuruluğu önler.
 • Yumurta: İçinde omega-6 yağ asitleri içerir. Saçların sağlıklı görünmesini ve uzamasını sağlar.
 • Ispanak: Demir içerir. Saç köklerini besler. Kan akışını düzenler. Dökülmelere engel olur.
 • Avokado: Saçların yumuşak kalmasını sağlar. Parlaklık sağlar.
 • Patates: C vitamini bulundurur. Saçların gür ve sağlıklı kalmasını sağlar. Tatlı patates tercih edilmelidir.

Saç bakımı için besinler dışında bazı işlemlerde tavsiye edilmelidir. Bu işlemler yaptırılmamalıdır. Sonbahar saç bakımı için bol su tüketmek de unutulmamalıdır.

13 YORUMLAR

 1. Bilgilendirme için teşekkür ederim ve sıra sıra halinde yazmanız okumamı çok kolaylaştırdı artık saçlarıma daha bakımlı bakacağım herkesin bunu görmesi lazım

 2. Çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi harfiyen uygulayacağım tam yaz sonlarına doğru bu yazıyı görmem iyi oldu emeğinize sağlık.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz