Türk Toplumunda Kadının Yeri ve Önemi

5
787
görüntülenme
Türk Toplumunda Kadının Yeri ve Önemi
Türk Toplumunda Kadının Yeri ve Önemi

Türk Toplumunda Kadının Yeri ve Önemi

Kadın demek, geçmişten günümüze Türk toplumu için oldukça saygı duyulan bir varlık demektir. Geçmiş yıllarda kurulan, ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek aynı haklara sahipti. Eşit haklara sahip olan kadın, eşinin yanında devlet yönetiminde de yer alırdı. Hakan adı verilen devlet kurucularının eşi de Hatun ismini alırdı. Hatunlar, eşleri ülkede olmadığı vakit devletin başına geçerdi. Gün içerisinde gülle atar, spor yapar ve savaşa hazırlanırdı. Hakan tarafından büyük bir saygı beslenen Hatunlar, eşit hak ve özgürlüğe sahiplerdi.

Daha sonra Osmanlı Devleti’ inde kadın hakları biraz örselendi. Türk kadını toplum içerisinde biraz kısıtlanmış olsa da önem verilen bir konumda her zaman varlığını sürdürdü.

Daha sonra Atatürk ile beraber kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinde kadın ve erkek eşit haklara sahip oldu. Özgürlüğü eline verilen kadınlar daha başarılı ve mutlu yaşamaya başladılar.

Türk Toplumunda Kadının Yeri

Kadın, medeni kanuna göre erkekle eşit yer sahibidir. Gerek toplumun en küçük birimi aile içerisinde olsun gerekse iş yerinde ya da herhangi bir yerde olsun, kadının eşit hak ve özgürlüğü vardır. Toplum bu haklarından dolayı kadına değer vermektedir.

Türk Toplumu Kadınlara İş Hayatında da Destek Oldu

Türk toplumu olarak kadınların iş hayatında sergiledikleri başarı her zaman gurur verici sayılmıştır. Kadınların başarılı olması asla engellenmemiş, aksine desteklenerek başarılarına başarı eklenmiştir. Birçok kadın Cumhuriyet’ten sonra işe girmiş, bazısı sanatçı bazısı bilim insanı olmuştur. Şimdilerde birçok okulda ve üniversitelerde kadın öğretmenler ve profesörler mevcuttur.

Birçok mimar ve mühendis ülkenin yararına çalışmakta, çoğu hastanelerde kadın doktorlar ve hemşireler hizmet vermektedir. Kadınlar iş hayatında Türk toplumundan tam destek alarak ilerlemektedir. Birçok kadın bakan, milletvekili, danışman mecliste boy göstermektedir. Avukatlar adliyede davaları çözmekte, hakimler ve savcılar gerekli kararı vermektedirler.

Anne Olmak Kutsal Bir Şeydir

Toplumda kadınlara verilen değer doğurganlık özelliklerinden dolayı da gerçekleşir. Her kadının anne olması en doğal hakkıdır ve bu hak hiç kimse tarafından alınamaz. Toplum anneleri kutsal olarak görür ve anne olan bir kadının değeri her zaman için çok yüksektir.

5 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok güzel bir konu anlatımına değinilmiş ben gerçekten memnun kaldım özellikle de kadınlar için çok güzel konular ve gereken değeri lütfen kadınlar için de versinler artık ve herkesin bu konu hakkında bilgi sahibi olması lazım.

  2. Türkiyede kadın olmak gerçekten zor.
    Nitekim kadın cinayetlerinin son zamanlarda ayyuka çıkmasıda Türkiyede kadın olmanın ne kadar zor olduğunu göstermektedir.Bununla birlikte ciddi bir tedbir ya da tedbirler alınmış değil..

  3. Gerçekten çok güzel bir konu anlatımına değinilmiş ben gerçekten memnun kaldım özellikle de kadınlar için çok güzel konular ve gereken değeri lütfen kadınlar için de versinler artık ve herkesin bu konu hakkında bilgi sahibi olması lazım.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz